Penny Vincenzi: En ren skandale
Oversat af Ursula Baum Hansen
Thaning&Appel 2009
640 sider
Pris 300 kr.
Vincenzis bøger har ligget øverst på bestsellerlisterne siden 1989, og det er der naturligvis en grund til. Hun har 14 bøger bag sig, hvoraf en er oversat til dansk.
Nu er denne så kommet, og den skuffer ikke. Vi følger nogle familier fra august 1990 til maj 1991, og som fællestræk har de, at de er ”navne” i et stort forsikringsselskab – de hæfter derfor for underskud i selskabet men får i gode tider del i overskuddet. Nu har tiderne været dårlige, og den enkelte investor må imødese et betragteligt krav fra forsikringsselskabet, hvilket har konkurser og selvmord til følge.
Vi får pengene og kærligheden på kryds og tværs blandt disse personer, og vi kommer ind under huden på dem. Det er flot skrevet , 640 sider fascinerende læsning.